Wydawałoby się na pierwszy rzut oka, że budowa linek wspinaczkowych jest bardzo prosta. Przecież, co może być zaawansowanego w sznurku, o przekroju 8 lub 10 milimetrów?
Jest jednak bardzo wiele skomplikowanych parametrów, które decydują o funkcjonalności i przeznaczeniu danej linki. Te przeznaczone do amatorskiej wspinaczki na łatwych trasach nie muszą spełniać tak drastycznych kryteriów wyboru, jak w przypadku wyczynowych lin alpinistycznych, których jakość i wytrzymałość niejednokrotnie decyduje o ludzkim życiu. O tym wszystkim będzie dzisiejszy artykuł.
Jakie funkcje pełnią różnego rodzaju linki wspinaczkowe?
Linki mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, o różnych przekrojach sznurka i o różnej dynamice. Jednakże każda z nich musi spełniać pewne podstawowe role. Należy do nich między innymi:
- funkcja komunikacyjna – chodzi tutaj oczywiście o wszelkie formy przemieszczania się, mogą to być między innymi różnego rodzaju zjazdy po linie. Do tego celu potrzebne są liny o dużej odporności na rozciąganie;
- funkcja asekuracyjna – pełni rolę amortyzatora, w razie jakichkolwiek wypadków, czy niepowodzeń, w związku z czym musi pochłaniać dużo energii i cechować się bardzo wysoką elastycznością;
- funkcja pomocnicza – dotyczy wszelkich pozostałych działań, związanych ze wspinaczką. Przy ich pomocy zabezpiecza się między innymi niezbędny nam w trakcie wyprawy sprzęt wspinaczkowy.
Rodzaje lin wspinaczkowych
W zależności od przeznaczenia i użyteczności, jakie ma dana lina wspinaczkowa, można wyróżnić ich różne rodzaje. Niektóre z nich musi cechować po prostu bardzo duża wytrzymałość, a inne muszą szybko reagować na różne problemy w trakcie wspinaczki. Wyróżnia się przede wszystkim:
- liny statyczne – zazwyczaj sprzedaje się je na metry, a więc są zwinięte w charakterystyczne szpule. Są podatne na rozciąganie i dedykuje się je głównie wszelkim aktywnościom komunikacyjnym. Służą, szczególnie wszystkim tym, którzy preferują rodzaj wspinaczki „na wędkę”, wykonują różnego rodzaju prace na wysokościach lub są ratownikami. Nie można jej stosować do wspinaczki z asekuracją dolną, ponieważ w razie jakiegokolwiek wypadku nie pochłonie ona energii, co może być opłakane w skutkach.
- liny dynamiczne – dedykowane są przede wszystkim do zadań asekuracyjnych, gdyż ich konstrukcja gwarantuje bezpieczeństwo w razie wystąpienia jakichkolwiek niebezpiecznych sytuacji. Mają podwyższoną sprężystość i dużą wytrzymałość, zapewniającą amortyzację w trakcie hamowania lotu wspinacza. Przy czym znajdują się wśród nich różnego rodzaju produkty, a takie liny mogą być, zarówno pojedyncze, jak też podwójne.
Parametry charakterystyczne dla różnego rodzaju lin wspinaczkowych
Każda lina alpinistyczna musi posiadać różnego rodzaju parametry, które są niezmiernie istotne dla ich funkcjonalności i przeznaczenia. Należy do nich:
- Długość – najczęściej spotyka się liny o długości 60 metrów. Jest to dosyć uniwersalna długość, gdyż przy ich pomocy można w Polsce pokonać większość szlaków wspinaczkowych.
- Średnica – liny, które mają większe średnice, są trwalsze, ale równocześnie także zdecydowanie cięższe. Co za tym idzie mogą okazać się dla nas nieco trudniejsze w użyciu.
- Waga – mówi się tutaj o gramach na metr długości danej liny, zatem parametr ten istotnie wiąże się ze średnicą określonej liny wspinaczkowej.
- Ilość rwań, czyli właściwość determinująca wytrzymałość danej liny, ponieważ im większą ilość rwań jest w stanie wytrzymać dana lina, tym jest ona mocniejsza. Tego rodzaju testy przeprowadza się w laboratoriach. Lina, która zostanie dopuszczona do obrotu musi wytrzymać pewną określoną ilość rwań, które następują bezpośrednio po sobie.
- Siła graniczna – jest to określenie siły, która działa na osobę wspinającą się w trakcie jego odpadania od ściany. Dochodzi wówczas do występowania ogromnych przeciążeń. Przy czym maksymalna wartość, którą jest w stanie znieść wynosi 1200 kg. Oczywiście, im będzie ona mniejsza, tym hamowanie przy pomocy takiej liny będzie łagodniejsze.
- Wydłużenie dynamiczne – opisuje wydłużenie liny, które mierzy się w czasie jej pierwszego odpadnięcia i nie może ono przekroczyć 40%.
- Wydłużenie statyczne to procentowe wydłużenie liny, występujące pod danym obciążeniem, nie może ono przekroczyć pewnych konkretnych wartości dla różnych lin.
- Węzłowatość – współczynnik, który opisuje giętkość danej liny, musi być on niższy niż 1,1.
W sytuacjach silnego mrozu, który możemy napotkać podczas wędrówek, bardzo przydatny okazać się może ogrzewacz do rąk w postaci termoforu <= O ich rodzajach oraz charakterystyce możecie przeczytać w linkowanym artykule.
Jak właściwie dobrać linę do rodzaju wspinaczki?
Nim dokonamy zakupu powinniśmy dokładnie przemyśleć to, jaki rodzaj wspinaczki chcemy uprawiać. Decydując się na wspinaczkę sportowo-amatorską wystarczy, że zaopatrzymy się w lekką i stosunkowo cienką linę. Jednakże do wspinaczki na większych ścianach musimy kupić linę, która będzie znacznie solidniejsza i która zapewni nam odpowiedni komfort wspinaczki, niezależnie od aktualnych warunków pogodowych. Wspinając się po górach warto mieć przy sobie linkę podwójną, która zapewni nam zdecydowanie większe bezpieczeństwo w trakcie wspinania się po różnych górskich szczytach.
Wyposażenie awaryjne
Jeśli, jesteśmy wielbicielami survivalu powinniśmy zaopatrzyć się w tzw. wyposażenie awaryjne. Będąc w trasie nie możemy mieć przecież przy sobie wszystkiego, a takie rozwiązanie zapewni nam pomoc w trakcie wystąpienia różnego rodzaju awarii. Paracord to lekka, a jednocześnie bardzo mocna linka do wspinaczki – spadochronowa, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Poza wspinaczką po niewielkich stokach z powodzeniem posłuży między innymi jako oplot do rękojeści noża, pętla do przewleczenia nadgarstka, czy umocowanie do korpusów latarek.
Co więcej tego rodzaju linkę do wspinaczki można bardzo łatwo nosić przy sobie, kupując ją w formie bransoletki. Zatem, bransoletka z paracordu to coś, co każdy wielbiciel survivalu i wspinaczki powinien mieć w swojej podręcznej apteczce.
Linki paracord RANKING
Ranking październik 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych linek wspinaczkowych paracord, oferowanych w sklepach online.
Oprócz tego warto czytać fora oraz specyfikację techniczną producenta linek wspinaczkowych – paracordy dla tych bardziej zaawansowanych i na trudniejsze trasy z reguły posiadają stosowne oznaczenia, jednak warto (w przypadku wątpliwości) nawet zapytać o opinię.
Ile trzeba wydać na taką dobrą linę wspinaczkową? Czy za kilkadziesiąt zł dostaniemy coś przyzwoitego?